Biomedycyna
Proces gojenia, dotyczący tkanek miękkich, skóry oraz kości zwykle przebiega szybko i sprawnie. Problem pojawia się w momencie, gdy proces ten zostaje przez odpowiedni czynnik zaburzony. Takimi komplikacjami może być rozległy proces zapalny, zakażenie ogólnoustrojowe, zaawansowany wiek czy nawet lokalizacja uszkodzenia tkanek. W Gdyńskim Szpitalu Weterynaryjnym wykorzystujemy biomedycynę weterynaryjną, aby wspierać naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Nowoczesne terapie pozwalają przyspieszyć gojenie tkanek, zmniejszyć ból oraz poprawić funkcjonowanie układu ruchu, co jest szczególnie istotne dla zwierząt po urazach, operacjach czy cierpiących na schorzenia zwyrodnieniowe.
PRP – osocze bogatopłytkowe – naturalne wsparcie gojenia ran u zwierząt
PRP (Platelet Rich Plasma), czyli osocze bogato płytkowe. Zawiera ono zwiększone zagęszczenie czynników wzrostu w porównaniu ze zwykłą krwią. Metoda podania PRP polega na pobraniu krwi własnej pacjenta do sterylnego zestawu jednorazowego użytku, który służy do separacji koncentratu płytkowego. Koncentrat taki przygotowuje się w czasie kilkunastu minut przy pomocy specjalnego pojemnika oraz wirówki, a następnie wstrzykuje się go do miejsca wymagającego wspomagania gojenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, sporadycznie w lekkiej sedacji, więc pacjent może opuścić szpital zaraz po zabiegu.
IRAP – innowacyjna terapia przeciwzapalna dla psów i kotów
Terapia IRAP – zastosowanie tej terapii prowadzi do złagodzenia bólu, redukcji stanu zapalnego i ogólnej poprawy funkcjonowania stawów. Ponadto, terapia hamuje proces niszczenia chrząstek i zwyrodnienia stawów oraz znacznie wzmacnia możliwości obronne organizmu. Powstrzymujące zapalenie substancje pozyskujemy bezpośrednio z krwi leczonego zwierzęcia. Po kilkugodzinnej inkubacji następuje wirowanie próbki, a otrzymane osocze dzielimy na porcje. Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu zwierzęciu w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożeniu osocza do – 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go zwierzęciu w dniu następnym.
Komórki macierzyste – regeneracja organizmu zwierzęcia
Komórki macierzyste są komórkami naprawczymi organizmu, mogą rozwijać się i różnicować w wiele typów komórek oraz posiadają zdolność do replikacji w różnych narządach. Ze względu na ich rozległe możliwości terapie z zastosowaniem komórek macierzystych nazywane są medycyną regeneracyjną. Do terapii komórkami macierzystymi w weterynarii wykorzystuje się głównie tkankę tłuszczową, która zawiera ich wysoką koncentrację. Niewielki fragment tłuszczu okołopępkowego pobierany jest przez chirurga, następnie próbka jest pakowana w specjalne opakowania i wysyłana do laboratorium referencyjnego. Tam materiał biologiczny jest izolowany i hodowany, następnie dzielony na porcje i odsyłany do lekarza zlecającego badanie.
Kwas hialuronowy – ochrona i regeneracja stawów u zwierząt
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, czyli naturalnym składnikiem tkanki łącznej, nabłonkowej i nerwowej. Jest bardzo ważnym czynnikiem klinicznym w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, w przebiegu której następuje stopniowy zanik chrząstki stawowej, zmiany kostne w okolicy podchrzęstnej, stany zapalne błony maziowej oraz zmiany degeneracyjne w obrębie łąkotek. W przypadku zmian w obrębie jednego stawu najlepszym rozwiązaniem są iniekcje kwasu hialuronowego (gotowe preparaty dostępne na rynku weterynaryjnym) bezpośrednio do stawu. W przypadku zmian wielostawowych podanie następuje drogą dożylną.
W doborze odpowiedniej metody pomoże lekarz weterynarii podczas konsultacji w szpitalu.
Warto pamiętać iż, w przypadku terapii IRAP, PRP oraz przeszczepu komórek macierzystych istotnym przeciwwskazaniem są zmiany nowotworowe.