kontakt@gswet.pl +48 58 620-55-55 Pon. - Pt. 7 - 22 | Sob. 9 - 19 | Niedz. 10 - 18

Kaczki Mandarynki

Coraz częściej możemy zaobserwować w naszych parkach obecność kaczek Mandarynek. Chociaż ich naturalnym środowiskiem są tereny Azji, to stają się one coraz bardziej widoczne również w naszych okolicach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że te pięknie ubarwione ptaki należą do grupy potencjalnie inwazyjnych gatunków.

Zjawisko to wiąże się z ryzykiem, że kaczki Mandarynki mogą z czasem wpłynąć na równowagę ekosystemów lokalnych. W wyniku rywalizacji o pożywienie i zasoby mogą zagrozić rodzimym gatunkom ptaków, w skrajnych przypadkach prowadząc do ich wyparcia. Szczególnie istotne jest, że w 1998 roku celowo wypuszczono je w Parku Łazienkowskim, co z czasem przyczyniło się do ich obecności w różnych miejscach.

Przykładem jest Park Oliwski, gdzie pojawiły się te piękne, kolorowe ptaki. Zrobione tam zdjęcie ukazuje ich urok. Mimo ich atrakcyjnego wyglądu, warto pamiętać o skutkach, jakie ich inwazja może mieć na nasze ekosystemy. Dlatego ważne jest, aby monitorować ich obecność i działania mające na celu utrzymanie balansu w naszej przyrodzie.