kontakt@gswet.pl +48 58 620-55-55 Pon. - Pt. 7 - 22 | Sob. 9 - 19 | Niedz. 10 - 18

Hermafrodytyzm

Hermafrodyta / Obojniak

Osobnik o wykształconych narządach płciowych męskich i żeńskich to hermafrodyta. Wśród ludzi występuje rzadziej, tylko co 1000 urodzenie. U zwierząt występuje częściej, bo 1 na 500 urodzeń. Obojniak jest osobnikiem obupłciowym.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje hermafrodytyzmu, jednak obserwuje się też hybrydy poniżej wymienionych:

  • obojnactwo prawdziwe – cechą wyróżniającą tego najrzadziej występującego typu hermafrodytyzmu jest istnienie zarówno jajnika jak i jądra, często po jednym organie płciowym na każdą stronę oraz obojnaczych narządów płciowych zewnętrznych, widocznych zaraz po urodzeniu;
  • obojnactwo rzekome żeńskie – polega na tym, że wewnętrzne organy płciowe odpowiadają żeńskim narządom, a zewnętrzne narządy wyglądają jak u mężczyzny, np. przerośnięta łechtaczka przypomina małe prącie; 
  • obojnactwo rzekome męskie – to sytuacja kiedy wewnętrzne narządy płciowe są męskie, a zewnętrzne wyglądają jak żeńskie.

W praktyce weterynaryjnej często obserwujemy tego typu zmiany. Na zdjęciu widzimy obojnactwo rzekome żeńskie. Na pierwszym zdjęciu widzimy macicę i jajniki, a na drugim przerośniętą łechtaczkę zwiniętą jak prącie.